Pierwszy tydzień Przedpościa w różnych tradycjach

1. TRADYCJA BIZANTYJSKA (tj. Grecy, Słowianie, Arabowie, Gruzini itp.)
Brak postu nawet w środę i piątek, z kilku powodów.
a) sygnał, że zbliża się post, i to ten Wielki;
b) odróżnienie od tradycji orientalnej;
c) nawiązanie do treści Niedzieli o Celniku i Faryzeuszu – ci, co niosą trud postu zgodnie z   prawem dwa razy w tygodniu (jak faryzeusz), mają niejako wynagrodzenie; ci zaś, co nie     przestrzegają tak ściśle prawa, ale się kajają (jak celnik) mają niejako zelżenie w tym prawie. To również walka z pychą („tyle poszczę! wszystko wypełniam!”) dla zyskania pokory, tak ważnej w kontekście tej niedzieli i przygotowania do Wielkiego Postu.

2. TRADYCJA SYRYJSKA, ASYRYJSKA (tj. nestoriańska – nieprawosławna), KOPTYJSKA, MALANKARSKA, (tj. indyjska), ETIOPSKA i ERYTREJSKA
Od poniedziałku do środy włącznie obowiązuje trzydniowy post, zwany Postem Niniwy, Postem Prorockim lub też Postem Jonasza. Ma to za zadanie wiernych:
a) wdrożyć w nadchodzący Wielki Post;
b) wezwać do pokuty – tak jak mieszkańców Niniwy;
c) zapowiedź, do czego będziemy się przygotowywać przez Wielki Post – czyli „znaku Jonasza”: prorok Jonasz był trzy dni we wnętrzu ryby, co było zapowiedzią trzydniowego pobytu Chrystusa w grobie.

Genezą tego postu jest plaga, która dawno temu nawiedziła region Mezopotamii, i lokalny biskup wezwał do postu i modlitwy, by kataklizm się skończył; tak też się stało, co powiązano z historią świętego Jonasza ze Starego Testamentu. Ten post ma reguły identyczne z wielkopostnymi, tj. zabrania się spożywania mięsa, nabiału, ryby i alkoholu.
W tradycjach syryjskiej, asyryjskiej i malankarskiej dni tego postu są aliturgiczne (tzn. nie sprawuje się Boskiej Liturgii), z kolei u Koptów w tym czasie Liturgie są codziennie. Po trzech dniach, czyli w czwartek, obchodzi się święto proroka Jonasza. Nabożeństwa tych dni mają własną hymnografię, oto przykład jednego z hymnów koptyjskich na ten czas, który w melodii już jest wielkopostny:

Jonasz Prorok był we wnętrzu wieloryba trzy dni i trzy noce, na wzór pogrzebu Zbawiciela naszego.

3. TRADYCJA ORMIAŃSKA
Od poniedziałku do piątku włącznie (czyli pięć dni) trwa Post Katechumenów. Jest on bardzo srogi: zaleca się być na samym chlebie, wodzie i soli – obecnie często jest to znacznie zelżone. Każdy dzień jest poświęcony oczyszczeniu kolejnego zmysłu człowieka. Jak nazwa wskazuje, wywodzi się on ze starożytnej praktyki dodatkowego postu przed chrztem, które to właśnie szczególnie były (a tak naprawdę na Zachodzie i krajach misyjnych po dziś dzień) sprawowane na Paschę, do której rozpoczęliśmy przygotowania. Wszystkie dni tego postu są aliturgiczne, czyli nie sprawuje się Boskiej Liturgii. Ostatniego dnia postu, w piątek, wspominany jest prorok Jonasz. Ponoć dosyć niewielu wiernych pamięta o tym poście.

2 myśli na temat “Pierwszy tydzień Przedpościa w różnych tradycjach”

 1. Ciekawy artykuł. Poproszę jeszcze coś podobnego w temacie praktyk codziennej modlitwy (słyszałem, że w Serbii zamiast wieczornych modlitw czyta się Małe Powieczerze).

  Polubienie

  1. Dziękuję 🙂 Temat modlitw wieczornych jest ciekawy i dłuższy, może coś w drugim tygodniu Wielkiego Postu napiszę, bo łączy się on właśnie z różnym podejściem do powieczerza w zależności od tradycji.

   Na dzień dzisiejszy tylko wyjaśnię, że: 1. Modlitwy wieczorne, jak i poranne, to komplilacja modlitw z powieczerza, połunoszcznicy i jutrzni, pierwotnie wszyscy wierni modlili się z czasosłowu, teraz bardziej mnisi plus czytanie czasów zwiazanych z nabożeństwem w cerkwi. 2. I z tego wynika to, że w niektórych tradycjach zachowała się praktyka nie-kompilacji w ramach modlitw wieczornych, a po prostu czytania powieczerza nawet przez świeckich. Jest to obecne w tradycjach greckiej i arabskiej (przy czym są tam pewne różnice). W serbskich modlitewnikach są wieczorne modlitwy znane z innych części słowiańszczyzny.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s