Święty Efrem Syryjczyk – krótki żywot i cytaty

Został nam ostatni pełny tydzień Wielkiego Postu, więc warto dać kilka cytatów ze świętego, którego modlitwa „Panie i Władco” z pokłonami towarzyszy nam w tym świętym czasie. Mowa oczywiście o św. Efremie Syryjczyku.  Cytaty, umieszczone po żywocie, w większości tłumaczone z arabskiego – najbliższego języka aramejskiemu, w którym pisał św. Efrem.ChomikImageCACVHHFW

ŻYWOT
Urodził się na początku IV wieku  w mieście Nisibis (Mezopotamia) w chrześcijańskiej, ubogiej rodzinie zajmującą się uprawą roli. W dzieciństwie Efrem był znany ze swojego temperamentu i niecierpliwości, choć był wychowywany w pobożnym duchu. To się zmieniło, gdy pewnego razu został niesłusznie posądzony o kradzież owcy i wrzucony do więzienia – wtedy we śnie usłyszał głos wzywający do pokajania i naprawy swego życia. Po przebudzeniu został oczyszczony z zarzutów i zwolniony. Więc udał się w góry, by dołączyć do pustelników. Staje się uczniem św. Jakuba z Nisibis – znanego ascety i przeciwnika herezji arianizmu. Pod jego opieką trwającą 14 lat przeobraża się – staje się pokorny, opanowany.

Po przejęciu Nisibis przez Persów w 363 roku Efrem udaje się do monasteru w pobliżu Edessy, gdzie żyło wielu wspaniałych ascetów. Monasterem były de facto pieczary – pustelnie, żywili się roślinami.

Efrem łączył tu ascezę z nieustannym studiowaniem Słowa Bożego. Bóg dał mu dar nauczania, więc ludzie zaczęli do niego przychodzić, szukając porady. Efrem był biegły w sztuce i mowy i pisma, więc pisał kazania, modlitwy, porady, starał się też obalić arianizm. Napisał również pierwszy aramejski komentarz do Pięcioksięgu. Skomponował hymny na 12 wielkich świąt oraz pogrzeb. Pisał po aramejsku, jednak wcześnie jego teksty były przełożone na grecki, łacinę, arabski i ormiański, przy czym tłumaczenia łacińskie i późniejsze słowiańskie zostały dokonane za pośrednictwem greki.

Życie i dzieła świętego Efrema obrazują życie innych syryjskich ascetów, które koncentrowało się na modlitwie i pracy w różnych formach posłuszania. Życie ziemskie uważali za czas łez, postu i trudów. Uznawali, że celem ich wysiłków jest komunia z Bogiem i osiągnięcie Boskiej Łaski.

Zgodnie z tradycją niedługo przed swoją śmiercią Efrem udał się do Egiptu, by zobaczyć wysiłki wielkich ascetów, a w drodze powrotnej odwiedził Cezareę, gdzie spotkał się ze św. Bazylim Wielkim, który chciał go wyświęcić na kapłana, lecz Efrem uznał się za niegodnego. Ostatecznie jednak Efrem zgodził się na święcenia diakońskie, i diakonem pozostał do końca życia. Po powrocie do Edessy pragnął spędzić resztę swego życia w samotności, jednak przez panujący głód postanowił pomóc wiernemu ludowi. Dopiero potem wrócił do pieczary w pobliżu miasta, gdzie już został do śmierci. Jego pamięć Cerkiew obchodzi 28 stycznia, a w tradycji aramejskiej i malankarskiej również w I Sobotę Wielkiego Postu.

17103237_1186119154819182_9152763481443627820_n.jpg
KRÓLESTWO BOŻE (CYTAT)
Pokajanie jest główną siłą napędową chrześcijańskiego życia. Nieustanna duchowa trzeźwość i rozwój dobra w duszy ludzkiej daje człowiekowi możliwość podjęcia się zadania błogosławioności. Podejmowanie się dążenia do duchowej doskonałości jest oparte na stopniach. Człowiek oczyszczając siebie i zdobywając łaskę Świętego Ducha już tu na Ziemi ma przedsmak Królestwa Niebieskiego. Osiągnięcie życia wiecznego to nie tyle przejście z jednego królestwa do drugiego, co odkrycie niebiańskiej duchowej formy istnienia.

A jeśli Syn Boży jest w Tobie, to również Jego Królestwo jest w Tobie. Królestwo Boga jest w tobie, grzeszniku. Wejdź w siebie, szukaj pilnie, a bez trudu je znajdziesz. Poza tobą jest śmierć, a drzwiami do niej jest grzech. Wejdź w siebie, wwierć się w swoje serce, bo tam jest Bóg.

PORADY POSTNE (CYTATY)
1. Nie pij alkoholu dla upicia się, bo osiągniesz dyshonor oblicza; bowiem wielki wstyd będzie, jeśli zostaniesz znaleziony pijanym.

2. Jeśli zjadłeś chleb i nasyciłeś się, to oddaj chwałę Bogu, Który cię nasycił. I jeśli zechciałeś i ubrałeś mniej z twego nasycenia, to oddaj chwałę Bogu, Który cię wzmocnił, i nie mów w obecności zgromadzenia „Nie jadłem tego chleba”. A co, jeśli przyznajesz to sobie, a potępiasz tych, którzy jedzą i składają dziękczynienie?

3. Brzuch nazywa post ciasnotą i uciskiem, zaś wstrzemięźliwość nie gromadzi. Ten, kto milczy w pokorze, kocha. Nie pije wina na osobności z bratem, który przekazuje mu złe wieści. Nie pogrywaj z tego, kto nie ma kultury, ani nie poniżaj nikogo. Zachowaj siebie w nieskazitelności i uciekaj od posiedzeń pijackich, byś nie bolał w twych ostatnich chwilach.

PRZYKŁAD HYMNU:
Nikt nie może uzdrowić chorego,
Oprócz tego, który zna głębiny serca.
Ileż razy nałożyłem sobie granice
I zbudowałem ściany pomiędzy sobą a grzechem.
Lecz myśli moje przeszły ponad granice
I wola moja zniszczyła ściany.
Bowiem bojaźń Boża nie zawarła granic
A ściany nie zostały oparte na szczerym pokajaniu.

Oto ja pukam to drzwi drugi raz, by zostały otwarte dla mnie.
Nie zaprzestanę pytać dopóki nie osiągnę tego, o co proszę
I nie znam hańby w proszeniu Twego Miłosierdzia, o Panie.
O Panie Zbawco
Dlaczegoś mnie opuścił [w potrzebie]?
Zmiłuj się nade mną, o Jedyny Miłujący człowieka
Zbaw mnie – mnie grzesznego – o Ty, jedyny bez grzechu
Wyciągnij mnie z błota przewinień mych, bym się już nim nigdy nie splamił.

Wybaw mnie z knowań wroga który czyha niczym lew
I pragnie połknąć mnie.
Wznieś moc Twą i przybądź na zbawienie moje
Poślij Twą błyskawicę i rozprosz jego siłę
By uderzył go strach i czmychnął sprzed Oblicza Twego.
I nie ma on mocy, by stać przed Tobą
I przed twarzą tych, którzy Cię kochają
I jak tylko dostrzeże znak Łaski Twej,
Obejmie go bojaźń Twa i zostanie oddzielony od tego pohańbienia.
Zbaw mnie teraz o Władyko, bowiem do Ciebie się zwracam!

Śpiew trisagionu (Święty Boże) po aramejsku; tu widać bliskość z arabskim, gdyż po aramejsku to Qadiszat Aloho, a po arabsku Quddus Allahu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s