Święta i Wielka Sobota – treść

Wielka Sobota to dzień dalszej żałoby Cerkwi nad Jej Oblubieńcem, ale jednak już i oczekiwania. Dzień wielkiej ciszy i spokoju. Wszystko niejako zamiera.26439525590_90b7723697_o.jpg

Na Liturgii Wielkiej Soboty, zamiast zwyczajnego Hymnu Cherubinów, śpiewany jest hymn znany ze starożytnej Liturgii apostoła Jakuba (w cerkiewno-słowiańskim Da molczit wsjakaja plot): 

Niechaj zamilczy wszelkie ciało, niech stoi z bojaźnią i drżeniem,
i nie myśli o niczym, co ziemskie.
Oto Król królów i Pan panujących przychodzi,
złożyć Siebie w ofierze i dać na pokarm wiernym.
Poprzedzają zaś Go chóry aniołów, ze wszelką władzą i potęgą,
wielooczni cherubini i sześcioskrzydli serafini,
zakrywający oblicza i śpiewający pieśń: Alleluja. Alleluja. Alleluja.

Śpiew tego hymnu w języku rumuńskim:

Żydowski szabas-sobota, podobnie jak opis stworzenia świata, był zapowiedzą właśnie Tego Dnia – Bóg odpoczął w grobie. I wokół tego grobu się gromadzimy, I stacja Pieśni Pochwalny Jutrzni Wielkiej Soboty, Moschato, Grecja:

USA:

Nie jest to jednak bierny spoczynek – Chrystus zstępuje do Otchłani (Szeolu, Hadesu), by następnego dnia dźwignąć czekających od wieków.

O tej ciszy i zstąpieniu do Otchłani mówi starożytna homilia na Wielką Sobotę, nieznanego autora:
Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.
Idzie, aby odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę.
Pragnie nawiedzić tych, którzy siedzą zupełnie pogrążeni w cieniu śmierci; aby wyzwolić z bólów niewolnika Adama, a wraz z nim niewolnicę Ewę, idzie On, który jest ich Bogiem i synem Ewy. (…) Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem się twoim synem. Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach: Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: Niech zajaśnieje wam światło! Tym zaś, którzy zasnęli, rozkazuję: Powstańcie! (…) Snem śmierci zasnąłem na krzyżu i włócznia przebiła Mój bok za ciebie, który usnąłeś w raju i z twojego boku wydałeś Ewę, a ta Moja rana uzdrowiła twoje zranienie. Sen Mej śmierci wywiedzie cię ze snu Otchłani.  (całość tutaj).

Śpiew tej homilii w języku chorwackim:

Ten wątek porusza również jeden z hymnów wielkosobotniej jutrzni oraz Boskiej Liturgii, a konkretnie doksastikon, umiłowany zwłaszcza przez prawosławnych Arabów (pod tekstem jego śpiew po arabsku i jeszcze niżej w cerkiewnosłowiańskim z polskimi napisami):

Dzisiejszy dzień tajemniczo przedstawiał wielki Mojżesz, mówiąc:
„I pobłogosławił Bóg siódmy dzień”.
Oto jest ta przebłogosławiona sobota, oto dzień odpoczynku,
w którym spoczął od wszystkich
Swoich dzieł Jednorodzony Syn Boży,
Który z Opatrzności przyjął śmierć, i odpoczywa cieleśnie w sobotę.
Ale On powróci przez Swoje zmartwychwstanie,
da nam życie wieczne,
albowiem jest jedynym Dobrym i Miłującym człowieka.

Jak widać, tu się dzieją rzeczy kluczowe dla Zbawienia. Dlatego synaksarion Wielkiej Soboty oznajmia na początku: Święta Czterdziesiątnica przewyższa wszystkie pozostałe dni w roku, ale jeszcze bardziej od niej Wielki Tydzień, a z dni Wielkiego Tygodnia największy, czyli ta Wielka Święta Sobota.

7a4ffbbc1c7e31e50cfd6d997e118545

O tym, co się dzieje we Wszechświecie, nie ma pojęcia nikt ze współczesnych Chrystusowi; Żydzi opłacają rzymskich żołnierzy, by czuwali przed grobem Jezusa, ażeby Jego uczniowie nie wykradli Jego Ciała, Piłat zezwala także na założenie pieczęci na ten grób…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s