VI Niedziela Paschy – o Ślepcu

Niedziela o Ślepcu jest ostatnią w Okresie Paschalnym, ale, rzecz jasna, nie ostatnią Świętej Pięćdziesiątnicy. Jak sama nazwa wskazuje, przytacza ona cud uzdrowienia przez Chrystusa ślepca, opisany w Ewangelii Jana (J 9, 1-38), którą przecież czytamy w przeciągu Świętej Pięćdziesiątnicy.

Tak jak w poprzednie dwie niedziele, oraz w święto Połowy Pięćdziesiątnicy, tak i tu mamy motyw wody, i to właściwie w dwóch elementach. Pierwszy – Chrystus używa śliny, by uzdrowić ślepca. A raczej – według nauki Ojców (można o tym przeczytać choćby w synaksarionie dnia) – będąc Bogiem, dopełnia stworzenia Bożego, bo ten człowiek miał puste oczodoły. Po drugie, Zbawiciel nakazuje ślepcowi po cudzie obmyć się w sadzawce Siloam.

05-25 Неделя о Слепом.jpg

Woda to materia, za pomocą której dokonuje się chrztu. Od zarania chrześcijaństwa, po dziś dzień, chrzty odbywają się zwłaszcza w Wielką Sobotę i na Paschę. Bo chrzest jest osobistą Paschą: śmiercią starego człowieka, zanurzeniem w śmierci Chrystusa, i powstaniem jako nowy człowiek, zmartwychwstaniem z Chrystusem.

Ojcze Wszechwładny, Słowo, i Duchu,
w trzech Osobach zjednoczony Bycie,
ponad każdym bytem i bóstwem;
w Tobie jesteśmy ochrzczeni,
i Ciebie błogosławimy po wszystkie wieki!
[z ósmej pieśni Kanonu Paschy]

Ponadto wody chrztu pozwalają przejrzeć na oczy – każdy wcześniej trwa w  ślepocie, ciemności zwodniczych kultów i wierzeń – i widzieć Prawdę, Światłość Chrystusa, On sam mówi po tym cudzie: Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, aby ci, którzy nie widzą, przejrzeli (J 9, 39). Przeto to uzdrowienie to również praobraz sakramentu chrztu, a nie tylko kolejny cud. Chrzest to jednak nie tylko widzenie-na-nowo, lecz również zyskanie możliwości udziału w Światłości Boskiej, Paschalnej, przecież Paschę i całą Świętą Pięćdziesiątnicę rozpoczęliśmy – oprócz tradycji wschodniosłowiańskich, które zapomniały o tym hymnie – hymnem: Przyjdźcie otrzymać Światłość ze Światła Niezachodzącego! przy tym symbolicznie zapalając świeczki, tak jak w momencie chrztu.

Zatem w te trzy Paschalne niedziele, obchodzone po niedzielach z treściami typowymi dla Zmartwychwstania, widzimy znaczenie Paschy Chrystusa dla nas osobiście, a zarazem dzięki cudom utwierdzamy się w wierze w Paschę Chrystusową.

Pod względem liturgicznym niedziela ta wygląda podobnie jak ta o Paralityku czy Żen Mironosic; tzn. śpiewane są hymny paschalne, niedzielne hymny Zmartwychwstania oraz hymny nawiązujące do przesłania tej niedzieli. Jest jeden wyjątek – mianowicie, jako katabasja śpiewane są już te Wniebowstąpienia, jako zapowiedź czwartkowego święta.

W praktyce parafialnej zazwyczaj tego dnia, po Liturgii, odbywa się ostatnia procesja (cs. krestnyj hod lub litija) paschalna okrążająca cerkiew 3 razy; w Okresie Paschalnym te procesje powinny być po każdym nabożeństwie, w parafiach jednak są one po Liturgiach (czasem też wieczerniach) w Tygodniu Paschalnym oraz w Paschalne Niedziele. Pierwotnie – co zachowują w jakiejś mierze Koptowie, choć procesje mają wewnątrz cerkwi – te paschalne procesje odbywały się przez cały okres Świętej Pięćdziesiątnicy.

Niedziela ta ma troparion piątego tonu Zmartwychwstania:
Słowu współwiecznemu Ojcu i Duchowi,
zrodzonemu z Dziewicy na nasze zbawienie,
śpiewajmy wierni i pokłońmy się,
zechciało bowiem ciałem wstąpić na Krzyż, przecierpieć śmierć
i wskrzesić zmarłych sławnym Swoim zmartwychwstaniem.

Treści związane z cudem uzdrowienia ślepca będą w nabożeństwach się przewijać do środy włącznie.

Dawco Światłości, Światłością będąc ze Światłości,
Ślepemu od urodzenia przywracasz wzrok, Słowo.
Z niezmierzonego Twego miłosierdzia, Dawco Światłości,
Chryste Boże nasz, zmiłuj się nad nami i zbaw nas. Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s