Pierwszy sierpnia – pod Znakiem Krzyża

Pierwszy sierpnia to jednocześnie pierwszy dzień Postu Uspieńskiego i święto Wyniesienia Krzyża. Wydaje się być ono nieco mniej obchodzone, aniżeli trzecia niedziela Wielkiego Postu (Kriestopokłonna), czy święto Podwyższenia Krzyża. Nie jest ono z gronu 12 wielkich.

ad9ab858113629c28a04228e2e26e59e.JPG
Ale tak jak na te dwa bardziej znane święta Krzyża, tak i na  to na środek cerkwi wynosi się krzyż, przy śpiewie troparionu Zbaw Panie (cs. Spasi Gospodi) oraz Krzyżowi Twemu pokłon oddajemy (cs. Krestu Twojemu poklanjajemsja), przy czym ten drugi hymn jest tylko na jutrzni – nie zastępuje on zwyczajnego trisagionu (Święty Boże) na Boskiej Liturgii. Ma ono własne teksty liturgiczne, z którymi w języku polskim można zapoznać się w tym miejscu.

Pięć dni później obchodzone jest Przemienienie Pańskie; i właśnie niedługo przed tym wydarzeniem (wystarczy zobaczyć rozdziały 16 i 17 Ewangelii wg Mateusza) Chrystus powiedział: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Widzimy tu zatem wymowny sens tego święta.

DSC_0473

Co więcej, od dnia Przemienienia, jako katabasja (zwrotka na koniec każdej pieśni kanonu, kiedy dwa chóry powinny się schodzić, i razem śpiewać ten fragment) są te Krzyża, i tak przez następne 40 dni, aż do święta Podwyższenia Krzyża (14 września) – bo Przemienienie wydarzyło się na 40 dni przed Męką i śmiercią Chrystusa.

Pierwszego sierpnia odbywa się także poświęcenie wody.

Również 1 sierpnia, już od czasów starożytnych, to dzień procesji i rozpoczynania pielgrzymek, często na Przemienienie Pańskie albo Uspienie. Na czele takiej procesji lub pielgrzymki niesiony jest właśnie krzyż. W Polsce spełniamy tę tradycję, choć co prawda wg starego stylu, idąc na Przemienienie Pańskie na Świętą Górę Grabarkę, niosąc nie tylko krzyż na czele, ale często każdy z osobna ze swoim krzyżem, tak dosłownie i duchowo wypełniając słowa Chrystusa wygłoszone tuż przed Przemienieniem.
W Bułgarii również 1 sierpnia z Sofii wyrusza pielgrzymka na Przemienienie Pańskie do rylskiego monasteru. Jak można było przeczytać w poprzednim wpisie, również Etiopczycy ruszają w drogę na początku Postu Uspieńskiego…

DSC_0597.JPG

Tak więc już dostrzegamy, że to dzisiejsze święto – niestety w Polsce jakoś zapomniane – ukazuje na ważne związki Krzyża z letnimi świętami. W drodze na Tabor, by dostąpić Przemienia Pańskiego, towarzyszyły słowa Chrystusa o Krzyżu. Samo Przemienienie miało przygotować do Krzyża Golgoty. To dzięki Krzyżowi Golgoty Bogurodzica, zasnąwszy, dostąpiła łaski uczestnictwa w Zmartwychwstaniu Syna – do tego wydarzenia przecież od pierwszego sierpnia się przygotowujemy, i to wydarzenie, u krańcu naszego życia, ma stać się także naszym udziałem… By to się stało, musimy podążać właśnie Drogą Krzyżową.

Drogę do Nieba wszystkim przygotowuje czcigodny Krzyż,
któremu kłaniamy się z wiarą niezachwianą i z chórami niematerialnych
mocy łączymy się w miłości, śpiewając Przygwożdżonemu na nim.
[stichera z jutrzni]

DSC_0227.JPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s