Ostatnie dwa tygodnie przed Adwentem (Postem Bożonarodzeniowym)

Pierwszy listopada w prawosławnej tradycji to wcale nie święto Wszystkich Świętych, bo jest ono obchodzone w czerwcu i ma inny charakter (o czym więcej w tym wpisie), lecz święto darmoleczących Kosmy i Damiana. Oznacza to zarazem, że już dwa tygodnie później, 15 listopada, rozpoczyna się trwający 40 dni Post Filipowy przygotowujący do Bożego Narodzenia.

Troparion świętych Kosmy i Damiana w języku angielskim

Z kolei ósmego listopada, a więc tydzień  przed początkiem Postu Bożonarodzeniowego, Cerkiew czci pamięć Naczelników Wojsk Niebiańskich. Wśród nich są archanioł Michał i archanioł Gabriel. Archanioł Gabriel miał znaczący udział w wydarzeniach (i wokół nich), do których wkrótce będziemy się przygotowywać w Adwencie. Chóry anielskie przywiodły prostych pasterzy do Betlejem i wysławiały Nowonarodzonego. Na ikonie Epifanii – bo poniekąd w nadchodzącym poście będziemy przygotowywać się i do tego święta, równego w randze świętu Bożego Narodzenia – widzimy anioły usługujące Chrystusowi. Anioły również – w tym archanioł Michał – pełniły istotne role w wydarzeniach Starego Testamentu, które w wielu tradycjach w Poście Bożonarodzeniowym są wspominane w sposób szczególny, poprzez stosowne czytania i hymny.

Paraklesis (kanon modlitewny) do Naczelników Wojsk Niebiańskich po arabsku

Ja Raisi-l-Adżhad taszaf’a bina! – Naczelnicy Wojsk wstawiajcie się za nami!

Poza tym, od 8 listopada w cerkwiach zaczyna się śpiewać katabasja (ostatnia zwrotka każdej z ośmiu pieśni kanonu, kiedy to chóry prawy i lewy powinny złączyć się w śpiewie; katabaza = zejście się) święta Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni, które jest obchodzone 21 listopada, i jest bardzo ważnym momentem rozpoczynającego się wkrótce Postu Bożonarodzeniowego. To zwiastowanie i zarazem przygotowanie do zbliżającego się postu, jak i samego święta – Cerkiew w każde zbawcze wydarzenie wprowadza bardzo stopniowo, idąc tu za przykładem Boga, Który tysiące lat przygotowywał świat na Wcielenie Swego Syna.

15000216_804705356299846_7760095227445986466_o.jpg

Po arabsku jest tu przytoczony fragment z 9-tej pieśni:
Aniołowie widząc wstępowanie Najczystszej zdziwili się, jak Dziewica weszła do
Świętego Świętych.

Jeden komentarz na temat “Ostatnie dwa tygodnie przed Adwentem (Postem Bożonarodzeniowym)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s