14 listopada – apostoła Filipa, wigilia Adwentu

Czternastego listopada Cerkiew obchodzi pamięć apostoła Filipa. Jest to wigilia początku Postu Bożonarodzeniowego, zwanego też Adwentem lub – na wschodniej Słowiańszczyźnie – Postem Filipowym, właśnie dlatego, że post ten zaczyna się dzień po święcie tegoż apostoła.

Philip-Protection-CS.gif

Postać apostoła Filipa w tym poście jest ważna nie tylko dlatego, że jego pamięć celebrujemy na dzień przed nim. Jego słowa o Jezusie Chrystusie wskazują nam kierunek tego postu:  Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu (J 1, 44). W tym jednym zdaniu mamy wiele treści, którą powinniśmy rozważać w trakcie przygotowań do przeżycia narodzin Jezusa Chrystusa, czyli w tym poście. Powinniśmy czytać Stary Testament, by wiedzieć, co pisali o Mesjaszu Mojżesz i Prorocy; by zrozumieć, co mamy czynić, aby rozpoznać i przyjąć Chrystusa, Wcielonego Boga, w Dniu Jego Narodzin (25 grudnia), potem w Dniu Jego Objawienia (6 stycznia), tak by tygodnie później z Nim przejść przez najważniejsze momenty Historii Zbawienia, czyli Wielki Tydzień zwieńczony Paschą.

Tu możemy skonkludować słowa św. Filipa, które powiedział do Natanaela po spotkaniu z Chrystusem: Przyjdź i zobacz! (J 1, 46). Te słowa, sparafrazowane, będą nam towarzyszyć w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem, w jego Wigilię oraz sam dzień święta; oto początkowe zdania trzech hymnów (a takich jest więcej):

Przyjdźcie, wierni, pod Bożym natchnieniem wznieśmy się i zobaczmy zstąpienie Boga z wysoka, objawione nam w Betlejem…

Przyjdźcie wierni, zobaczmy, gdzie narodził się Chrystus…

Betlejem otworzył Eden, przyjdźcie, popatrzmy…

Należy tu też zaznaczyć, iż apostoł Filip był jednym z pierwszych powołanych (i posłanych=apostołów) przez Chrystusa. I nie zapominajmy, że każdy z nas, prawosławnych chrześcijan, jest na swój sposób powołany i posłany, co jest istotne szczególnie w tym poście – kiedy świat teoretycznie będzie intensywnie przygotowywał się do „Świąt”, ale tak naprawdę bez ich istoty.

Troparion apostoła Filipa po angielsku

Po grecku

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s