16 listopada – ewangelisty Mateusza

Szesnastego listopada, czyli drugiego dnia Postu Bożonarodzeniowego Cerkiew czci pamięć świętego Mateusza Ewangelisty. Można by rzec, że to nasz drugi, po apostole Filipie, kierunkowskaz na drodze do Betlejem. Był celnikiem – którzy na początku naszej ery byli owiani złą sławą z racji oszukańczych praktyk i wzbogacania się kosztem innych. Jednak gdy usłyszał Mesjańskie Pójdź za mną!, zostawił swoje dotychczasowe grzeszne życie.

sfantul_apostol_si_evanghelist_matei_2.jpg

Apostoł Mateusz przytoczył w swej  Ewangelii rodowód Chrystusa, który zostanie odczytany w ostatnią niedzielę przed świętem Bożego Narodzenia, tj. szóstą niedzielę Adwentu, zwaną Niedzielą Ojców.

To on opisał pokłon Trzech Mędrców tuż po narodzinach Chrystusa, o którym usłyszymy z jego Ewangelii na uroczystej Jutrzni Bożego Narodzenia – chrześcijański Wschód nie rozdziela narodzin Chrystusa i pokłonu trzech Króli, jak to zrobił Zachód.

Wreszcie, napisał o rzezi niewiniątek dokonanej przez Heroda, którą będziemy wspominać piątego dnia oktawy Bożego Narodzenia, czyli 29 grudnia. Zatem widać tutaj wyraźne związki św. Mateusza zarówno z tym postem, jak i wydarzeniami, do których przygotowuje.

Troparion do św. Mateusza po grecku

Troparion do św. Mateusza po rumuńsku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s