19 listopada – proroka Abdiasza

W przeciągu Postu Bożonarodzeniowego Cerkiew wspomina niektóre postaci starotestamentowe, by pokazać nam, jaką ścieżkę przeszedł Izrael – a za nim cała ludzkość – do Bożego Wcielenia, do Narodzin Mesjasza. Mają też być one dla nas wzorem wytrwałości oraz zawierzenia i zaufania Bogu, mimo trudnych okoliczności – prześladowań, szyderstwa i niewiary innych wokół, niesprzyjających okoliczności, odległości czasowej do spełnienia Bożych obietnic.

1f551c5ff56e11041231925009be7499.jpg

Poza tym każdy z proroków  wzywał usilnie do nawrócenia i zmiany swego postępowania, a o to w poście przecież chodzi, dzięki temu robimy w sobie i swoim otoczeniu miejsce dla Chrystusa, pozwalamy Mu działać.

Pierwszą z tych starotestamentowych postaci jest prorok Abdiasz, wspominany 19 listopada, czyli piątego dnia postu. Jego imię – dokładnie „Abdajah” – oznacza „Sługę Jahwę” (tak jak po arabsku, tak i hebrajsku „’abd” oznacza sługę). To autor najkrótszej księgi w całym Piśmie Świętym – zawiera ona zaledwie 21 wersów. Działał w IX wieku przed Chrystusem. Główną treścią jego aktywności jest wystąpienie przeciwko Edomitom, którzy sprzeciwili się Bogu i Narodowi Wybranemu, mimo pokrewieństwa z tymże.

W księdze tej czytamy takie słowa, które możemy odnieść do Wcielenia Bożego, Nowego Izraela (=Cerkwi), Bożego zwycięstwa:
Na Górze Syjon będzie zbawienie i będzie ona świętą, a dom Jakuba posiądzie tych, którzy go złupili. I stanie się dom Jakuba ogniem, a dom Józefa płomieniem. (Ab 17-18).

Troparion do proroka Abdiasza po grecku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s