4 grudnia – świętych Jana Damasceńskiego i męczennicy Barbary

Czwartego grudnia Cerkiew czci pamięć wielkich syryjskich świętych: męczennicy Barbary i Jana Damasceńskiego. Mimo że są to wielcy święci, to, zdaje się, nie ma przewidzianych na ten dzień specjalnych hymnów przedświęcia Bożego Narodzenia, jak to się dzieje w przypadku choćby św. Andrzeja.

BARBARA_1__43501.1389635034.1000.1200_large.jpeg Sv_Jovan%20Damaskin%20-%20Arabijska%20ikona.jpg

Święta wielkomęczennica Barbara żyła na  przełomie III i IV wieku, nie wiem(y) prawdę mówiąc czy miała pochodzenie aramejskie, czy greckie. Była torturowana, a następnie zamordowana w trakcie prześladowań chrześcijan. Zdradził ją własny ojciec, który chciał ją na siłę wydać za mąż, a Barbara ślubowała Bogu życie w dziewictwie. To chyba jedna z najbardziej czczonych świętych kobiet. W polskiej rzymsko-katolickiej tradycji dzień jej święta nazywa się Barbórka, jest zwłaszcza czczony przez górników.

Święta Barbara jest bardzo czczona w prawosławnych wioskach w okolicy Akkaru (Liban). Prawosławne dzieci tego dnia w krajach arabskich się przebierają, bywają organizowane kolorowe procesje, święcone jest koliwo (związane z jakimiś pracami na roli, jak u Greków na Wprowadzenie Bogurodzicy do Świątyni?).

Troparion świętej Barbary, śpiew bułgarski:

Staropolska pieśń do św. Barbary:

Kolęda do św. Barbary, hiszpański:

Święty Jan Damasceński to prywatnie jeden z moich ulubionych świętych, pisałam o nim licencjat na arabistyce 😉 Żył na przełomie VII i VIII wieku, pochodził ze znamienitej arabskiej chrześcijańskiej rodziny, de facto nazywał się Juhanna Mansur ibn Sardżun Al-Mansur At-Taghlibi. Ostatni człon to plemię, z którego prawdopodobnie pochodził; słynęło ono z oddania Cerkwi, niektórzy jego członkowie byli mnichami w monasterze Mar Saby, w którym swój podwig (arab. dżihad) ascetyczny, po wyrzuceniu z funkcji księgowego na dworze kalifa, niósł także święty Jan.

Uważany jest za jednego z największych Ojców Cerkwi, również Zachód przyznał mu tytuł Doktora Kościoła. Świętemu Janowi zawdzięczamy kilka wielkich dzieł książkowych, a przede wszystkim, nabożeństwa bez jego twórczości wyglądałyby inaczej: to on znacząco przyczynił się do uformowania oktoichu niedzielnego, napisał Kanon Paschy którego wprowadzenie śpiewu było ostatnią wielką zmianą w nabożeństwie Nocy Paschalnej na Wschodzie, oraz popełnił kilka innych kanonów świątecznych i innych modlitw, np. przed Eucharystią czy na pogrzebie.

Jest on też związany z Ikoną Bogurodzicy Trojeručica („Trójręka”) – najbardziej czczoną ikoną wśród Serbów. A wiąże się to z jego obrończą postawą wobec ikon w trakcie walki – czasem całkiem dosłownej – z nimi.

bogorodica_trojerucica.jpg

Święty Jan patronuje wielu chórom i szkołom muzycznym na całym świecie – zwłaszcza antiocheńskim, ale nie tylko. Wśród  nich niewątpliwie najważniejszym jest główny ośrodek teologiczny Patriarchatu Antiocheńskiego, czyli Instytut Teologiczny św. Jana Damasceńskiego w Balamand w Libanie: to tutaj kształcą się przyszłe arabskie prawosławne kadry duchowe i świeckie, to tutaj często gromadzi się sobór antiocheński, to tu są organizowane różne konferencje naukowe.

Troparion do św. Jana Damasceńskiego, śpiew serbski w cerkiewno-słowiańskim:

Troparion do św. Jana Damasceńskiego, śpiew w jego rodzimym języku:

Pamiętajmy, w swoich modlitwach, zwłaszcza w to święto, o arabskich chrześcijanach, tym szczególniej w Syrii.

Pieśń prawosławna paraliturgiczna po arabsku do św. Jana:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s