Post Bożonarodzeniowy w Cerkwiach etiopskiej i erytrejskiej

Podobnie jak w Cerkwi koptyjskiej, Post Bożonarodzeniowy w Prawosławnych Kościołach Etiopii i Erytrei trwa 43 dni – te dodatkowe 3 dni to na pamiątkę cudu z górą Moqattam. Ma on różne nazwy, najczęściej jest określany mianem Postu Proroków (Tsome Nebijat) lub Postu Bożonarodzeniowego (Jelidet Tsome). Tak jak i w innych Cerkwiach prawosławnych, wierni powstrzymują się od spożywania mięsa i nabiału. Co więcej, muszą wytrzymać bycie na czczo aż do południa lub godziny piętnastej.

800px-Ethio-orthodox-priests.jpg

W trakcie tego postu wyróżnia się kilka istotnych świąt i okresów.  Pierwszym z nich jest święto Arki Przymierza, obchodzone 21 Hidar (30 listopada wg naszego kalendarza) w każdej cerkwi pod wezwaniem Przenajświętszej Bogurodzicy. Szczególne obchody są w Aksum, gdzie według lokalnej tradycji jest przechowywana Arka z Dekalogiem otrzymanym przez Mojżesza.

Drugim ważnym świętem jest Wprowadzenie Bogurodzicy do Świątyni obchodzone 3 tahisas (czyli 12 grudnia wg naszego kalendarza).

Trzecim takim przygotowawczym świętem jest pamięć archanioła Gabriela 19 tahisas (28 grudnia). To archanioł Gabriel przecież zwiastował Maryi, że pocznie i urodzi Syna Bożego. Tego dnia wspominani są również Trzej Młodzieńcy (w tradycji bizantyjskiej 17 grudnia), których to właśnie archanioł Gabriel uratował w ognistym piecu w Babilonie.

1003003_537350572997541_1318971726_n.jpg

Trzy ostatnie, najważniejsze tygodnie Postu Bożonarodzeniowego to:
Sebket („głoszenie, prorokowanie”) około 7-13 grudnia (każdego roku wypada nieco inaczej). W tym czasie są czytane i przywoływane księgi prorockie potwierdzające, że Chrystus jest prawdziwie obiecanym Mesjaszem, Zbawicielem oraz Królem Królów.

Berhan („Światło”) w okolicach 14-20 grudnia. Tutaj jest skupienie na ukazaniu Wcielonego Boga jako Słońce Sprawiedliwości, i Jego zbawcze Boskie Światło.

Nolałi („Pasterz”) – to ostatni tydzień postu, w którego w skład nie wchodzi jednak Wigilia Bożego Narodzenia. Tutaj w czytaniach i hymnach jest skupienie na Bogu, który daje Swe życie dla Swoich owiec – czyli nas samych. Co więcej, to podkreślenie, iż Bóg zstępuje z Niebios by przynieść pokój i nadzieję zagubionym owcom, by ich ciała złączyły się z Jego Boskością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s