16 grudnia – proroka Aggeusza

Szesnastego grudnia Cerkiew prawosławna czci pamięć proroka Aggeusza.

1-sf-prooroc-agheu-8.jpg

To jeden z proroków mniejszych, autor dwurozdziałowej księgi, która prezentuje jego działalność właściwie tylko z jednego roku: 520 przed Chrystusem, kiedy odbudowywano Świątynię Jerozolimską. To nie znaczy, że nie działał dłużej – tyle spisano, tyle się zachowało. Zachęcał, by była to odbudowa nie tylko materialna, lecz również i duchowa. Tak i my mamy przygotować się do przyjęcia Nowonarodzonego Chrystusa: poprzez post cielesny i post duchowy, bo przecież każdy z nas jest świątynią Ducha.

Cytat o tym należytym przygotowaniu (Ag 1, 7-10):
Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie! Wyglądaliście wiele, a oto macie mało, a kiedy to znieśliście do domu, Ja to rozproszyłem. Dlaczego tak się dzieje? – wyrocznia Pana Zastępów: Z powodu Mego domu, który leży w gruzach, podczas gdy każdy z was pilnie się troszczy o swój własny dom. Dlatego niebiosa nad wami zatrzymały rosę, a ziemia nie dała swego urodzaju.

Bywa, że prorokowi Aggeuszowi przypisuje się autorstwo ostatnich psalmów.

Troparion świętego Aggeusza po rumuńsku:

Ponieważ na Zachodzie istnieje tzw. nowenna, czyli dziewięciodniowe przygotowanie do danego święta, w tradycji angielskiej już od tego dnia się śpiewa (teraz nie wszędzie) tzw. wielkie antyfony – mają oni o jedną więcej, niż w tradycji rzymskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s