17 grudnia – proroka Daniela i ostatni tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia (Przedświęcie)

Siedemnastego grudnia, czyli tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, Cerkiew prawosławna obchodzi pamięć kolejnego starotestamentowego proroka: a mianowicie, Daniela, oraz Trzech Młodzieńców (Azariasza, Ananiasza i Miszaela), których historia w księdze tegoż proroka jest opisana.

DSC_0138-Medium

Święty Daniel to jeden z proroków większych, działający mniej więcej na przełomie VII i VI wieku przed Chrystusem. Jego księga jest inna,  niż pozostałych proroków: nie ma jednego wątku czy przesłania, lecz wiele, i są w niej przytoczone nie tylko mowy prorockie, lecz także różne historie. Wśród tych drugich jest właśnie ta o Trzech Młodzieńcach, których władca babiloński wrzucił do rozżarzonego pieca, bo nie chcieli się wyrzec swej wiary w Jedynego Boga, którą przyjęli od swych ojców, tj. przodków.

To do tego wydarzenia, oraz kantyku Azariasza oraz kantyku Trzech Młodzieńców, w każdym kanonie nawiązują irmosy (pierwsze zwrotki) siódmej i ósmej pieśni. Również ich historia zwieńczona kantykiem, z racji charakteru podsumowującego dziedziczoną i pielęgnowaną wiarę oraz jej dzieła, jest czytana jako ostatni z 15 fragmentów Starego Testamentu na Liturgii Wielkiej Soboty.

Księga proroka Daniela obfituje również w zapowiedzi mesjańskie, gdzie tytuł Mesjasza to „Syn Człowieczy”, co jest znamienne, znowuż zwłaszcza w kontekście święta Wcielenia, do którego się teraz przygotowujemy. Chrystus, choć ma się stać człowiekiem, jest jednocześnie Przedwiecznym Bogiem, Władcą i Sędzią świata (Dn 7, 9-10):

Patrzałem, aż postawiony trony, a Przedwieczny zajął miejsce. Szata Jego była biała jak śnieg, a włosy Jego głowy jakby z czystej wełny. Tron Jego był z ognistych płomieni, jego koła – płonący ogień. Strumień ognia się rozlewał i wypływał od Niego. Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy o dziesięć tysięcy stało przed Nim. Sąd zasiadł i otwarto księgi.

3de0209380ab4133e4dd49be87239994

Ponadto w większości tradycji już tego dnia zaczyna się okres Przedświęcia – z jednej strony czas jeszcze bardziej wzmożonej ascezy i modlitwy, z drugiej zaś radości oczekiwania. Od tego dnia nie powinniśmy spożywać już nawet ryby – nie wspominając o mięsie czy nabiale, których się wyrzekamy już od 15 listopada. Dobrze jest też ograniczyć ilość posiłków, a także w środy i piątki nie jeść nic z oliwą ani olejem, ani nic na nich przygotowywanego. W tradycji zachodniej od tego dnia codziennie się śpiewa tzw. wielkie antyfony, każdy dzień ma przypisaną swoją.

Poniżej wielkie antyfony w wydaniu cypryjskim 😉

A tutaj wielkie antyfony tworzące pieśń Mądrości która, po polsku:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s