Przedświęcie Objawienia Pańskiego

Drugiego stycznia mamy… Prawosławnego Sylwestra. To znaczy, tego dnia – a nie 31 grudnia – Cerkiew prawosławna obchodzi pamięć św. papieża rzymskiego Sylwestra.

Silvestru-I-e1451478947715.jpg

Poza tym, 2 stycznia to też pierwszy dzień przedświęcia Objawienia Pańskiego (Epifanii/Chrztu Pańskiego) – jednego z 12 wielkich świąt, a  i pośród nich, wraz z Bożym Narodzeniem, o wyjątkowej randze, tej najwyższej. Święta te są nierozdzielne, razem tworzą Zimową Paschę.

Przedświęcie Teofanii trwa do 5 stycznia włącznie, i nieco przypomina to przedświęcie Bożego Narodzenia, przy czym z racji że to okres 12 świętych dni, to nie ma żadnego postu, nawet w środy i piątki, więc tym bardziej ścisłego 😉

Pierwsza analogia to troparion przedświęcia Epifanii, śpiewany od 2 do 4 stycznia włącznie, analogiczny w melodii i strukturze do troparionu przedświęcia Bożego Narodzenia śpiewanego od 20 do 23 grudnia włącznie:

Przygotuj się Zabulonie, bądź gotów Neftali,
a ty rzeko Jordan stań i zawróć swój bieg,
i z radością spotkaj Pana przychodzącego by się ochrzcić.
O Adamie, wesel się z Pierwszą Matką,
i nie kryjcie się jak żeście się dawien kryli w Raju,
bowiem On gdy wzrok wasz nagi,
objawił się byście ubrali pierwszą szatę.
Chrystus objawił się pragnąc odnowić całe stworzenie.

Śpiew tego troparionu po chińsku (mandaryński):

Śpiew tego troparionu w cerkiewno-słowiańskim:

Śpiew tego troparionu po arabsku:

Piąty stycznia to już Wigilia Epifanii (więcej tutaj), dlatego ma on własny troparion, podobnie jak Wigilia Bożego Narodzenia. Ponadto już od 1 stycznia śpiewane są w ramach kanonu, jako przygotowanie, katabasja Epifanii – tak jak przed Bożym Narodzeniem były śpiewane katabasja Narodzenia Chrystusa.

Trzeciego stycznia obchodzona jest także pamięć – podobnie jak to było w Adwencie – jednego z proroków starotestamentowych. Właściwie, być może Boże Narodzenie „wbiło się” w ten wielki cykl przygotowawczy, bo pierwotnie było przecież obchodzone razem z Epifanią 6 stycznia, i dopiero potem przeniesiono je na 25 grudnia. Prorokiem, którego wspominamy 3 stycznia, jest Malachiasz. Działał najprawdopodobniej w pierwszej połowie V wieku, jest autorem ostatniej, liczącej trzy rozdziały prorockiej księgi Starego Testamentu.

maleahi_pr.jpg

Oto Ja wyślę anioła Mego, a przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do Swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów. (Ml 3, 1)

Widać tu i zapowiedź Jana Chrzciciela (który już za kilka dni ochrzci Jezusa w rzece Jordan), no i samego Chrystusa, Syna Bożego.

Troparion do proroka Malachiasza w języku greckim:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s