Ikona tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy – Niedzieli Palmowej

Niezależnie od lokalnej tradycji, ikona święta wjazdu Pańskiego do Jerozolimy (o którego treści więcej tutaj), obchodzonego zawsze na tydzień przed Wielkanocą, w tzw. Niedzielę Palmową, ma bardzo podobny schemat. Ikona ta powinna być wyniesiona na środek świątyni w Sobotę Łazarza wieczorem, ewentualnie w Niedzielę Palmową rano ; jest ona również niesiona na czele procesji tego dnia, jeśli tylko takowa się odbywa (więcej o liturgice tego dnia w tym wpisie); to wydarzenie stanowi również popularny motyw fresków cerkiewnych.

aplawefma3
Koptyjska ikona

W centrum widzimy Jezusa Chrystusa siedzącego na osiołku – ok, czasem trochę przypomina konia, jednak wskazaniem na gatunek zwierzęcia jest pokorne schylenie jego głowy, jeśli nie przypomina właściwego czworonoga kopytnego. Jezus prawą ręką błogosławi witający Go lud, zaś w lewej zazwyczaj trzyma zwój – znak, iż to On jest wypełnieniem proroctw, Synem Dawida, Królem Zwycięskim i Sprawiedliwym wjeżdżającym na oślątku (Za 9, 9), Mesjaszem.

Za Chrystusem podążają Jego uczniowie, którzy chwilę wcześniej przyprowadzili źrebię i narzucili na nie płaszcze. Zachwyceni, wciąż podążają pewnie za swym Nauczycielem, nie wierząc w Jego słowa zapowiadające, co ma się zdarzyć za kilka dni…

Po prawej stronie widzimy zabudowę symbolizującej Jerozolimę, do której Chrystus wjeżdża. Wśród tych budynków wyróżnia się konstrukcja zwieńczona kopułą: to Świątynia Jerozolimska, sprzed której jeszcze tego samego dnia, ale później, Zbawiciel wypędzi kupców (więcej w tym miejscu), i w której przez następne trzy dni będzie publicznie nauczał, co doleje oliwy do ognia w gniewie i strachu ówczesnych przywódców narodu żydowskiego.

plgam3
Etiopska ikona

Właśnie przedstawicieli Żydów, którzy zgromadzili się licznie w Świętym Mieście na nadchodzące święto Paschy, widzimy na tle jego budynków. Są wśród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety, o różnym ubiorze – co symbolizuje różne kategorie społeczne. Witają oni Jezusa, trzymając tytułowe palmy w rękach – znak godności królewskiej, a także nieświadome proroctwo zbawczego Drzewa Krzyża. Wśród nich nie brakuje dzieci: tych trzymanych na rękach, a przede wszystkim kładących płaszcze i gałązki na drodze oraz wdrapujące się na drzewo (czasem więcej drzew) umieszczone na środku ikony, za Chrystusem. Owe drzewo w centralnym miejscu niejako podkreśla potoczną – choć i liturgiczną – nazwę tej niedzieli, a także znaczenie drzewa w Historii Zbawienia: najpierw przekleństwo, potem niejednokrotnie pozytywne narzędzie i symbol władzy czy powitania, w tym tego dnia, aż wreszcie… Krzyż. Ponadto, dorosłych na owym drzewie nie uświadczymy, co uwypukla nam znaczenie gestu Zacheusza; ten wspiął się na drzewo właśnie na niedługi czas przed wjazdem Chrystusa do Jerozolimy, bo był nikłego wzrostu, co wspominaliśmy w jedną z niedziel przygotowawczych do Przedpościa. Dzieci przedstawione są w jednakowym wieku, w zasadzie jako mało dorośli bez bród, niejako ukazując równość i jedność w człowieczeństwie, w duszy (?).

144480_135518_intrarea-in_ierusalim (1).jpg
Grecka ikona

Jak zauważamy, tego dnia Chrystusa witała znaczna część tych, co przebywali tego dnia w Jerozolimie, i usłyszeli cokolwiek o wczorajszym cudzie wskrzeszenia Łazarza albo innych dziełach lub słowach Jezusa… Wieloma na pewno kierowała ciekawość, sensacja, ale też pragnienie rozwiązania problemów osobistych czy ogólnospołecznych… Jednak, jak wiemy, właściwie już tego samego dnia, od wieczora, stopniowo zaczną się zawodzić. Cudu nie ma, za to pozbawienie zarobku handlujących przed Świątynią i możliwości opłacalnego zakupu. Przejęcia władzy od rzymskich okupantów nie ma, za to jest trudne nauczanie o prześladowaniach, sprawach ostatecznych… Ale to jeszcze nie teraz, dlatego, w przeciwieństwie do Zachodu, nie czytamy tego dnia Męki Pańskiej: to się jeszcze nie wydarzyło, na razie tłumy nieświadomie prorokują swoimi gestami i słowami: Hosanna na wysokościach!, co znaczy: Zbawienie na wysokościach! Znaczenie niby klarowne, ale realizacja… Zaskoczy.

florii1109-960x637.jpg
Procesja w Rumunii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s