Namaszczenie w Betanii – ikona Wielkiej Środy

Wielkośrodowy wieczór Chrystus spędza na wieczerzy w Betanii, w domu faryzeusza Szymona Trędowatego. W trakcie tej kolacji dzieje się coś niezwykłego, mającego skutek natychmiastowy (zdrada Judasza), i będący zarazem proroctwem (przygotowanie do pogrzebu). Mianowicie, anonimowa kobieta – bez imienia, a jednak dorocznie wspominana w cerkwiach całego świata w Świętą Środę – wylewa bardzo drogi olejek nardowy na głowę Chrystusa. Tradycja cerkiewna łączy tę kobietę z jawnogrzesznicą, która się nawróciła, i która wyciera włosami i olejkiem stopy Zbawiciela.

d3562bc20f90ed09f707ae529321d09b (1)

Ikony przedstawiające to zdarzenie są dosyć różne, co po części wynika z trzech różnych namaszczeń opisanych w Ewangelii, a też i różnym podkreślaniu danych akcentów.

Jednak na każdej ikonie czy też fresku ukazującym namaszczenie widzimy siedzącego Chrystusa – zazwyczaj przy stole – oraz ową kobietę z olejkiem. Czasem ta niewiasta jest ukazana w momencie wylewania olejku na głowę Syna Bożego – wtedy trzyma flakon w górze – a czasem w geście wycierania włosami Jego stóp, wtedy znajduje się ona w geście pokłonu, a rozbity flakon leży obok. Bywa, że ta kobieta ma na sobie nakrycie głowy – może jako znak nawrócenia – a czasem jest bez niego, by dobitniej pokazać jej czyn, a może i jej „najstarszy zawód świata”, brzydko – choć nie najbrzydziej – mówiąc.

Wokół Chrystusa i tej niewiasty czasem jest tłum ludzi – wszyscy, co byli na tej uczcie, czyli i gospodarze, i uczniowie, i uczennice Jezusa – a bywa tak, że tylko widzimy owego Szymona Trędowatego, w tradycyjnym nakryciu głowy, co pokazuje, że jest faryzeuszem.

68122ef337.jpg

Chrystusa widzimy w geście błogosławiącym ową kobietę, oraz jednocześnie wyjaśniającego jej czyn, który dla obecnych był zupełną abstrakcją, a dla Judasza zapalnikiem do opuszczenia swego dotychczasowego Nauczyciela.

Więcej o treści i liturgice Wielkiej Środy w tym wpisie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s