Ikona Niedzieli o Tomaszu

Na ósmy dzień od Paschy obchodzimy Niedzielę o Tomaszu, która ma również inne nazwy oraz pewne szczególne cechy liturgiczne, o czym więcej tutaj.

Ikona tego dnia owszem, przedstawia tytułowego Tomasza, a także pozostałych dziesięciu apostołów, jednak w centrum widzimy Zmartwychwstałego Chrystusa. Po czym poznajemy, że Zmartwychwstałego? No właśnie, to klucz tej niedzieli: wątpliwość, ale potem i wyznanie wiary apostoła Tomasza, na podstawie konkretnych dowodów, że osoba, która ukazała się jedenastu apostołom, to Jezus, i to po Swej męce, śmierci krzyżowej, ale i powstaniu spośród umarłych.

ChomikImage (1)htfrr.jpg

Po pierwsze, uczniowie siedzieli przy zamkniętych drzwiach, które widzimy na ikonie za Zbawicielem. Bez żadnego uchylenia, szczeliny – tak jak pieczęcie i kamień grobu Chrystusa. Nikt żyjący w ciele ziemskim nie przejdzie takich drzwi czy kamienia bez ich odsunięcia, zniszczenia czy innego naruszenia. Jednak ciało po Zmartwychwstaniu jest inne, niebiańskie. I Chrystus ma takowe, i to pierwszy dowód Zmartwychwstania. Ale dla apostoła Tomasza to wciąż nie jest jasne, chce się przekonać namacalnie, a nie tylko oczami.

I widzimy Chrystusa w geście odsłaniania Swego przebitego boku na krzyżu półtora tygodnia wcześniej, prawe ramię ma uniesione w górę, uchyla szatę, mówi całym Sobą: przyjdź, zobacz, przekonaj się, Ja żyję i jestem Ten Sam, Ten co byłem z wami jak Was nauczałem ale i cierpiałem. Widzimy czarną lub czerwoną kreskę, ów przebity bok – czyli, to Ten Sam, co był umęczony i przybity do Krzyża, Ten Sam, Który umarł na tym Krzyżu i został pochowany. Widzimy też na rękach i stopach czarne lub czerwone kropki – znaki, że te zostały przebite; to ślady po gwoździach, które św. Tomasz tak pragnie dotknąć.

I widzimy apostoła Tomasza, jak faktycznie, zgodnie ze swoim pragnieniem, ale i poleceniem Pana, wkłada palec w przebity bok. Twarz Tomasz jest skierowana na Chrystusa, przedstawiona jest w momencie przekonania się, utwierdzenia w wierze, w momencie kiedy wypowiada wyznanie: Pan mój i Bóg mój!

I tak, ikona nie przedstawia, jak to określa Zachód, „niewiernego Tomasza”, czy „wątpiącego”. Tytuł ikony po grecku to „Dotknięcie Tomasza”, w cerkiewnosłowiańskim zaś – za czym idzie angielski – „Uwierzenie/utwierdzenie się w wierze Tomasza”. I ten właśnie moment przedstawia ta ikona, co dla nas jest wskazówką, że Jezus jest Panem i Bogiem, Który został umęczony, umarł i zmartwychwstał, i gdy będziemy żyć według tej wiary, to również zmartwychwstaniemy, dostając niebiańskie ciało, zachowując jednak swoją tożsamość, osobę.

ChomikImagearfwaf.jpg

Na koniec warto dodać, że skoro ten dzień to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, to również jego ikonografia liczy sobie kilkanaście stuleci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s