Ikona Niewiast Niosących Wonności (Żen Mironosic)

Ikona Niewiast Niosących Wonności, w cerkiewnosłowiańskim tzw. Żen Mironosic, może być traktowana jako ikona paschalna, albo też jako specjalna dla trzeciej niedzieli Paschy, gdyż to właśnie nim jest poświęcony ów dzień, o czym więcej tutaj. Ich pójście na grób bywa też motywem freskowym.

ChomikImagem3.jpg

Ten typ ikonograficzny ma różne wersje. Pierwsza, to przedstawienie samych owych kobiet, zazwyczaj podpisanych, z flakonami tytułowych wonności. Ten wariant ikonograficzny jest dosyć rzadki.

We wszystkich pozostałych wersjach widzimy owe kobiety, z flakonami, z twarzami odchylonymi w zdziwieniu i przestrachu, jednak centralne miejsce zajmuje anioł siedzący na kamieniu odwalonym od grobu wykutego w pieczarze. Anioł zazwyczaj wskazuje ręką na to, że jest pusty – Ciała umęczonego i pogrzebanego Jezusa nie ma, są tylko chusty, w które zostało zawinięte po zdjęciu z Krzyża. Niekiedy anioł trzyma w ręku długi kij – narzędzie heroldów do ogłoszenia czegoś ważnego. A cóż może być ważniejszego od słów: Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. (Mt 28, 5-7) ?…

ChomikImagem1.jpg

Wśród tych kobiet często dostrzegamy Bogurodzicę – łatwo Ją rozróżnić od reszty, gdyż na jej szatach są trzy gwiazdy: na głowie i ramionach, co oznacza, że była Dziewicą przed zrodzeniem Chrystusa, w trakcie rodzenia, jak i zachowała dziewictwo po nim.

Czasem w tle widać budynki – Jerozolimę, gdzie i wokół której wydarzyły się wszystkie zbawcze wydarzenia Wielkiego Tygodnia, właściwie od Soboty Wskrzeszenia Łazarza i Niedzieli Palmowej poczynając. Tygodnia, który zmienił bieg historii oraz skierował ludzki pochód już nie ku śmierci i Otchłani, lecz Życiu i Królestwu Niebieskiemu, Nowej Jerozolimie.

ChomikImagem2.jpg

Niekiedy przy grobie zauważamy straż, którą Piłat na prośbę Żydów obsadził grób, i która przy Zmartwychwstaniu Chrystusa padła na ziemię.

W różnych wersjach – łącznie z tą pierwszą, rzadką – może być przedstawione spotkanie mironosic spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem albo rozmowa św. Marii Magdaleny z Nim, aczkolwiek to drugie bywa osobnym wariantem ikonograficznym.

ChomikImagem4.jpg

Na koniec warto przypomnieć, dlaczego kobiety poszły na grób Chrystusa pierwszego dnia tygodnia, po szabacie. Otóż, Chrystus umarł i został zdjęty z Krzyża popołudniu w Wielki Piątek, kiedy trwała Pascha żydowska, i był to dzień przed szabatem, kiedy Żydów obowiazuje wiele obostrzeń religijnych. Samo Ciało Chrystusa wyprosili Józef i Nikodem u Piłata dopiero wieczorem, ze strachu przed rozjuszonym tłumem. A dzień liturgiczny, tak jak w Cerkwi prawosławnej, poza Wielkim Tygodnie, zaczyna się od wieczora. Więc już trwał szabat, i to Wielki Szabat – bo taki jest w okresie żydowskiego święta Pesach (Paschy). I prawo żydowskie na grzebanie zmarłego zezwala zawsze, bo to dobry uczynek, ale nie można było dopełnić formalności, tj. Ciała Pana, więc tylko owinięto je w płótno z wonnościami. Oczywiście, taka była Wola Boża, bo inaczej kto by pognał do grobu w niedzielę rano?… Jasne, Chrystus mówił, że zmartwychwstanie trzeciego dnia, ale uczniowie płci męskiej byli przerażeni. To kobiety – uczennice Jezusa – stały do końca przy Krzyżu, i zobaczyły, gdzie pochowano Mistrza. Zatem znały drogę, kierowane miłością i gorliwością pobiegły do grobu, kiedy tylko szabat się skończył; tak im zależało, że dopiero w drodze się zaczęły zastanawiać, kto im odwali kamień od grobu… Czyli, ostatnie przy Krzyżu i pogrzebie, pierwsze przy pustym grobie i Zmartwychwstaniu. Dlaczego tak? Bo Ewa pierwsza skosztowała zakazany owoc śmierci, więc i pierwsza powinna dowiedzieć się o ponownej możliwości skosztowania owocu Życia. Zostały też tak oto wynagrodzone za swą miłość i wierność wobec Wcielonego Boga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s