Ikona ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

Święto ścięcia głowy świętego Proroka, Poprzednika i Chrzciciela Jana prawosławna Cerkiew obchodzi 29 sierpnia. Tak jak inne święta, również i to ma swoją ikonę. Jej warianty nieco się różnią od lokalnej tradycji.

380971834_orig.jpg

Na pewno jednak centralne miejsce zajmuje święty Jan Chrzciciel, przedstawiany podobnie, jak na jego ikonach przeznaczonych na inne okazje: około trzydziestoletni mężczyzna z burzą brązowych włosów i takową brodą; z anielskimi skrzydłami – gdyż pustelnicy upodabniają się w swym życiu do aniołów, o czym mówi hymnografia cerkiewna; w ręku dzierżący kij – znak herolda, czyli głosiciela jakiejś nowiny, a był on przecież ostatnim prorokiem Starego Testamentu; odziany w wielbłądzią skórę oraz zielony płaszcz – znak, że żył w ziemskiej dziczy, z daleka od cywilizacji (zresztą, w niektórych tradycjach zielony kolor liturgiczny jest stosowany w dniach pamięci pustelników, ascetów, mnichów i mniszek).

Zauważamy również skały – gdyż Poprzednik Mesjasza spędził większość życia na pustyni. Na tych skałach widać rośliny i siekierę; to nawiązanie do proroctwa-upomnienia św. Jana: Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone (Mt 3, 10).

Niekiedy przedstawiona jest sama scena ścięcia głowy Jana mieczem – święty nie protestuje, lecz pokornie, akceptując Wolę Bożą, przyjmuje taką śmierć. Zaś to oddanie przyjmuje Chrystus, który będąc w rogu ikony, w obłoku, błogosławi Swego chrzciciela, poprzednika, kuzyna. Wówczas w tle widnieją budynki symbolizujące więzienie, gdzie wtrącono już wcześniej św. Jana (ma kraty lub palisadę) oraz pałac Heroda (jest nieco ładniejszy).

dafv4zf-0000263a-67df-4564-986d-db165c5fe871.jpg

W dole ikony stoi misa z głową św. Jana – czasem bez niej, zazwyczaj jeśli przedstawiono scenę ścięcia – zgodnie z Ewangelią (Mk 6, 27-28): Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę Jana. Ten poszedł, ściął go w więzieniu i przyniósł głowę jego na misie.

Więcej o samym święcie w tym miejscu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s