Ikona wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni

Na wieczerni w dzień 20 listopada powinna zostać wyniesiona na środek cerkwi ikona Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni, które jest obchodzone 21 listopada, o czym więcej tutaj pod względem treści, a w tym miejscu liturgicznie.

entrance theotokos

Mimo że święto jest oparte na starych tekstach i tradycjach, zostało ono wprowadzone na Wschodzie dopiero w VI wieku, a na Zachodzie jeszcze później; zatem jego najwcześniejsze ikony to XI wiek.

 

Ściany czy wieżyczki w tle ikony oraz zasłona oznaczają, że znajdujemy się wewnątrz Świątyni Jerozolimskiej.

Uwagę przykuwa centralna scena, czyli oddanie przez Joachima i Annę (w aureolach) swojej córki, czyli Maryi, na posługę w Świątyni, którą to przyjmuje kapłan Zachariasz – ojciec św. Jana Chrzciciela.

Wokół Maryi i jej rodziców albo pomiędzy Nią a jej rodzicami kroczą dziewice, które czuwały modlitewnie w Świątyni Jerozolimskiej – owe czuwanie przedstawiają symbolicznie trzymane przez nie świece.

Bogurodzica przedstawiona jest jako po prostu zmniejszona wersja dorosłej osoby – na jej szatach są 3 gwiazdy oznaczające to, że zachowała dziewictwo przed, w trakcie oraz po zrodzeniu Jezusa Chrystusa. Jej otwarte dłonie wyrażają otwartość na Wolę Bożą, służenie Stwórcy.

Święty Zachariasz nosi typowe szaty kapłańskie epoki świątynnej Izraela, i wyciągają ręce w kierunku Bogurodzicy w geście otwarcia, jak i wskazania, że Ona sama stanie się Boską Świątynią przez poczęcie z Ducha Świętego. Kapłan stoi u progu Świętego Świętych, co widać przez drzwiczki, które są otwarte: to znak, że Maryja weszła tutaj, co było czymś bezprecedensowym. I druga scena, w tle, ukazuje Bogurodzicę w Świętym Świętych, na podwyższeniu, w towarzystwie anioła – zwiastuna, że to jest Ta, przez którą Zbawiciel przyjdzie na świat.

entrance-of-the-theotokos-icon.jpg

Na koniec warto dodać, że od XIV wieku na ruskich ikonach tego święta czasem pojawiał się też narzeczony Maryi – św. Józef Oblubieniec.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s