O stronie

Początki sięgają pewnej anegdoty, gdy jedna z koleżanek chciała mnie zaprosić do siebie, zachęcając słodyczami i winem, a akurat trwał u nas Post Apostolski. Kiedy to usłyszała, stwierdziła „No tak, po co jeść, skoro można pościć”. Założyła dla żartu grupę na Facebooku, a ja postanowiłam to wykorzystać trochę uświadamiająco, trochę z uśmiechem.

Teraz doszłam do wniosku, że nie każdy korzysta z Facebooka, i posty (nomen omen) giną gdzieś tam w chaosie, stąd założyłam tę stronę.

O poście i liturgice w szerokiej tradycji prawosławnej (bizantyjskiej i orientalnej), czasem z przymrużeniem oka. I zapewne subiektywnie, bardziej z doświadczenia, oglądania i słuchania, aniżeli suchej wiedzy – należy o tym pamiętać, czytając tutejsze wpisy. Okraszone są one nagraniami audio i video, gdyż, jak głosi łacińskie (tak tak, blog wschodni, ale zachodu zupełnie nie odrzuca, co można dostrzec czasem we wpisach) przysłowie: Słowa pouczają, przykłady pociągają 😉

No i pamiętajmy że – jak to stwierdził wielki arabski święty, Jan Damasceński – Gdyby w poście chodziło o nie-jedzenie mięsa, to krowy byłyby świętymi.

Post – co widzą:post-pravoslavni